Počas prvých niekoľkých týždňov života sú hlavnými záujmami mačiatka kŕmenie, udržiavanie tepla, rozvoj sociálnych zručností a učenie sa vylučovať bez pomoci. Vo väčšine prípadov ľudia jednoducho sledujú, ako matka vykonáva svoje povinnosti. Ak sa však mačiatko vo vašej starostlivosti oddelilo od matky, alebo ak matka mača odmietla alebo nemôže produkovať dostatok mlieka, starostlivosť o neho je len na vás.
Ako mám kŕmiť novorodené mačiatko?
Materské mlieko poskytuje všetko, čo mačiatko potrebuje počas prvých štyroch týždňov života. Ak máte novonarodené mačiatka, ktoré boli oddelené od svojej matky, poraďte sa s veterinárom, útulkom alebo skúseným dočasným opatrovateľom, ktorý vám môže pomôcť nájsť novú matku s mačiatkami – mohla by prijať tie vaše a postarať sa o ne. Ak nemôžete nájsť náhradnú matku, poraďte sa so svojím veterinárom o vhodnom spôsobe kŕmenia fľaškou komerčnou náhradkou mlieka. Prosím, neponúkajte kravské mlieko mačkám akéhokoľvek veku. Je ťažko stráviteľné a môže spôsobiť hnačku.
Čo jedia mačiatka okrem mlieka?
Keď sú osirelé mačiatka staré tri až štyri týždne, začnite ponúkať náhradku mlieka v plytkej miske, potom skúste vlhkú, ľahko požuteľnú stravu. Môžete si vyrobiť kašu z teplej mliečnej náhradky a vysokokvalitnej paštéty určenej pre najmenšie mačiatka. Podávajte v plytkej miske a kŕmte mačiatka niekoľkokrát denne. Do piatich týždňov by si mali zvyknúť na novú diétu. Do šiestich až siedmich týždňov by mali byť schopní žuť suchú potravu. Mačiatka sú zvyčajne úplne odstavené približne v ôsmom týždni života.
Mačiatka potrebujú veľké množstvo energie – asi dvakrát až trikrát viac ako u dospelej mačky. Jedlo pre vaše mačiatko by malo obsahovať aspoň 30% bielkovín. Uistite sa, že potravu, ktorú ponúkate, sú špeciálne určené pre mačiatka.
Ako často by malo mačiatko jesť?
Novorodené mačiatka sa môžu kŕmiť každé 1-2 hodiny.
Mačiatkam vo veku od 3 do 4 týždňov môžu byť ponúknuté mliečne náhrady z misky a potom malé množstvo navlhčenej potravy pre mačiatka – 4 až 6x denne.
Mačiatka vo veku od 6 do 12 týždňov by mali byť kŕmené 4x denne, zároveň postupne znižujete prístup k náhradke mlieka.
Mačiatka od 3 do 6 mesiacov by mali byť kŕmené3x denne
.
Ako môžem udržať novorodené mačiatko v teple?
Ak je mačiatko vo vašej starostlivosti osirotené, je dôležité, aby ste ho udržali v teple. Vyhrievaná podložka alebo fľaša s teplou vodou zabalená v uteráku funguje dobre. Zdroj tepla by mal byť umiestnený tak, aby sa mačiatko mohlo od neho vzdialiť. Prosím, poraďte sa so svojím veterinárom o ideálnych teplotách a dbajte na to, aby ste sledovali vyhrievaciu podložku, ak ju používate, aby ste sa uistili, že funguje správne.
Koľko by malo vážiť mačiatko novorodenca?
Priemerná pôrodná hmotnosť mačiatka je asi 100g, v závislosti od plemena a veľkosti vrhu. Počas prvých týždňov života môže byť telesná hmotnosť mačiatka dvojnásobná alebo dokonca trojnásobná. Mačiatka, ktoré počas tohto skorého obdobia nezískajú dostatočnú hmotnosť, nemusia prežiť.
Môžem držať mačiatko?
Mačiatka, ktoré sú so svojou matkou, by nemali byť zbytočne držané v ruke, najmä nie počas prvého týždňa života. Môže to matku rozrušiť. Ak je mačiatko vo vašej starostlivosti mladšie ako jeden týždeň, obráťte sa na svojho veterinára. Dôležitý čas pre socializáciu mačiatka je medzi 2 a 7 týždňom života. Vezmite prosím na vedomie, že mačiatka sú náchylné k poraneniu, ak sa s nimi zaobchádza hrubo. Najmä deti by mali byť pod dozorom.
Ako môžem naučiť mačiatko na wc?
Po kŕmení matka mačka čistí svoje deti, venuje osobitnú pozornosť análnej oblasti. To stimuluje vylučovanie, ktoré mačiatka nezvládajú samy až do druhého alebo tretieho týždňa života. Ak vaše mačiatko už nie je so svojou matkou, ponorte do teplej vody vatový tampón alebo kúsok gázy a jemne masírujte análne a močové oblasti. Teplo, textúra a pohyb napodobňujú jazyk matky – mačky. Keď sú mačiatka staré štyri týždne, môžete ich naučiť používať wc tak, že ich po kŕmení umiestnite do piesku. Znížené mačacie wc určené pre mačiatka im uľahčí ísť dovnútra a von.
Zdroj:
https://pets.webmd.com/cats/guide/newborn-kitten-care#1