Často prijímame prosby kde nám nahlasujete zvieratá v núdzi. Ak je to v našich silách a možnostiach, pomáhame, ale…
JE TU PROBLÉM
V prípade telefonického nahlásenia sa vieme operatívne dohodnúť na postupe a pomoci.
Ak nám však mailom, alebo správou nahlasujete URGENT, tak by ste si mali byť vedomí, že pomoc môže prísť neskoro.
JE TU LOGIKA VECI
Prečo je dôležité, aby človek, ktorý je najbližšie urobil prvý krok?
V praxi to funguje tak, že ak ide neskôr dobrovoľník zviera hľadať, vo väčšine prípadov ho už nenájde.
Na mieste zisťuje, že je to márne 🙁 Popritom by stačilo, aby zviera nahlasovateľ prichýlil aspoň núdzovo na nevyhnutný čas, poskytol mu pomoc, prípadne odviezol na veterinárnu ambulanciu.
Tam už spravidla vedia poradiť, kam sa obrátiť o ďalšiu pomoc.
STÁVA SA
SMS „… videl som mača behať po autobusovej stanici (prípadne inde), choďte sa tam pozrieť!“
SPRÁVA NA FCB PRE MAČKY ZVOLEN „…videl som mačku v Hlohovci na Vinohradskej ulici, čo mám robiť?…“
NÁSLEDNÉ NAŠE VOLANIE NA ZASLANÉ ČÍSLO „… na ceste lesom na Hornú Dolnú (cca 8 km úsek cesty lesom) sú niekde v garáte vedľa cesty plačúce mačiatka. Môže ich tam niekto od vás ísť pozrieť? Ja som tade išla dvakrát a nemohla som ich vziať, lebo…“
MAIL „…Na ceste za Hornou Dolnou leží mačiatko, ktoré asi prešlo auto, ale žije dvíha hlávku. Prosím vás, ja som nemohla zastať…“
Od miesta, kde vy stojíte priamo nad zvieraťom a nahlasujete nám to spravidla mailom/správou, nás delia kilometre, niekedy aj stovky kilometrov a zvyčajne sme aj my v bežnej práci, ktorá so záchranou zvierat nemá nič spoločné.
Stáva sa aj také, že hlásite zviera, ktoré pred dvomi/tromi dňami zrazilo auto (či malo iný úraz) a v sobotu večer sa rozhodnete kontaktovať nás. Lepšie ako vôbec, ale * zviera tam prosí o pomoc už niekoľko dní a v čase ambulančných hodín na veterine by to bolo o dosť jednoduchšie a nestratil by sa cenný čas. * „… pri dome mám oštaru s mačkou, už 4 dni sa jej nie a nie zbaviť, je slepá a bojím sa, že nakazí moje mačky…“ Štyri dni tam teda mačička čakala na pomoc. Ešte v deň jej nahlásenia ju išla prevziať pani, ochotná nám ju doviezť, ale ju už nenašla 🙁
VIEME, že nie vždy sa dá zvieratko zobrať/chytiť. Nebýva to jednoduché. Vieme, že veľakrát máte naozaj vážny dôvod, prečo nemôžete. Radi by sme vás však poprosili, zmeňte plány, ak je to aspoň trochu možné a urobte prvý krok. Nestáva sa vám to tak často.
Je to ojedinelá situácia vo vašom živote a jeden celý život to môže zachrániť.
Nemajte nám však za zlé ak uprednostníme 11 mačiatok pred piatimi a 5 pred jedným. Prečo? Pretože vám veríme a dúfame, že s jedným mačiatkom si poradiť dokážete a v prípade núdze ho umiestnite. Všetky zvieratá – nové príjmy, musia u nás prejsť 10 dňovou karanténou. Samozrejme tie „z jedného dvora“ spolu.
Nie je možné zobrať mačatá z rôznych lokalít a umiestniť ich spolu s inými. Ohrozili by sme ich navzájom a mohlo by to mať fatálne dôsledky. * Nemajte nám však za zlé ak uprednostníme zviera v zlom stave a v bezprostrednom nebezpečenstve*. Musíme si vybrať a rozhodnúť sa, čo prevezmeme. Je to naša zodpovednosť. Naše rozhodnutie. Nie je to otázka ochoty, či neochoty pomôcť, ale priestoru a možností, keď si dovolíme práve to vaše jedno mačiatko odmietnuť.
Ďakujeme za pochopenie.
A TERAZ SKÚSME ZHRNÚŤ, ČO JE EFEKTÍVNE PRI NÁJDENÍ ZVIERAŤA V NÚDZI UROBIŤ :
1. Ak je to možné, zobrať ihneď zviera na najbližšiu veterinárnu ambulanciu, kde sa urobí kontrola čipu a ošetrenie. Častokrát pomôžu aj s kontaktom na najbližší útulok, alebo OZ venujúce sa pomoci zvieratám.
2. Zobrať zviera do bezpečia a tepla núdzovo domov (na prenos postačí aj zinprovizovaná kartónova krabica) a vyhľadať kontakt na najbližší útulok, alebo OZ venujúce sa pomoci zvieratám. Pokiaľ nájdete veľmi malé mačiatka, myslite aj na to, že na okolí môže byť ich mama, ktorú síce nevidíte, ale spravidla je tam ukrytá v bezpečnej vzdialenosti.
3. Urobiť fotku najdúcha, napísať popis, kde by nemali chýbať informácie o približnom veku, pohlaví, zdravotnom stave, kontakt na seba ako nálezcu a mesto, kde sa zviera nachádza.
4. Takúto fotku môžete poslať mailom, dať ako verejne prístupný status na facebook, alebo iný portál, aby sa našla následná pomoc, či domov.
5. Môžete s dobrým pocitom zaspať, pretože ste urobili viac ako prvý krok k pomoci zvieraťu.