Čo je toxoplazmóza?
Toxoplazmóza je ochorenie vyvolané jednobunkovým parazitom Toxoplazma gondii. Toto infekčné ochorenie sa vyskytuje pomerne často a postihuje ako ľudí, tak aj veľa iných druhov cicavcov. Len v mačkách sa však tento parazit môže rozmnožovať a do prostredia je vylučovaný mačacím trusom.
Ako sa moja mačka môže nakaziť a čo sa stane ďalej?
Mačky sa spravidla nakazia infikovanými hlodavcami, ale riziko nákazy je aj pri skrmovaní surového mäsa. V čreve mačky dochádza približne po 3-10 dňoch k tvorbe oocýst (vajíčok) toxoplaziem. V priebehu 3 týždňov dôjde takto vylúčeniu cca 600 miliónov oocýst.
Ako môžem dokázať, že je moja mačka infikovaná?
Sérologický dôkaz protilátok môže dokázať kontakt mačky s parazitmi. Na dôkaz vylučovania oocýst je možné vyšetriť zbernú vzorku trusu z troch po sebe nasledujúcich dní. Rovnaké vyšetrenie sa odporúča zopakovať o dva týždne. K vylučovaniu oocýst spravidla dochádza len po primárnej infekcii, následne sa vyvinie u zvieraťa imunita a ani opakovaná infekcia nevyvolá úplný vývojový cyklus parazita.
Vylučovanie oocýst u infikovanej mačky je možné významne redukovať podávaním vysokej dávky antibiotika.
Môže moja mačka ochorieť na toxoplazmózu?
Áno! U mačky dochádza ku klinickej infekcii len veľmi zriedka, ochorenie sa prejaví len v cca 10% prípadov. Najčastejšími príznakmi sú poruchy nervového systému, ako sú záchvaty a nekoordinované pohyby. Hnačka a zvracanie môžu byť sprievodným príznakom množiacich sa cýst toxoplaziem (tachyzoitov) v čreve mačky.
Čo môžeme urobiť pre chorú mačku?
Vyšetrenie protilátok proti toxoplazmóze by mohlo objasniť infekčný stav zvieraťa. V prípade pozitivity by mala po konzultácii s veterinárnym lekárom nasledovať terapia. Keďže sa jedná o veľmi perzistentnú infekciu, je potrebná terapia antibiotikom po dobu minimálne dvoch týždňov, niekedy aj dlhšie.
Aké je riziko pre človeka?
Toxoplazmóza je zoonóza (choroba zvierat prenosná prirodzenou cestou na človeka). Po primoinfekcii sa vyvinie za normálnych okolností doživotná protektívna imunita. Infekcia Toxoplazmou gondii prebieha u zdravých dospelých spravidla asymptomaticky, v niektorých prípadoch sa objavujú príznaky podobné chrípke. U osôb s oslabenou imunitou ako sú pacienti s AIDS, staršie osoby alebo pacienti po transplantácii, môže mať infekcia toxoplazmou veľmi ťažký priebeh.
Ako sa môže človek nakaziť?
Infekcia je možná rôznymi spôsobmi:
Potraviny:
- Surové a nedostatočne tepelne upravené mäso, predovšetkým ošípané, ovce a kozy, divina a hydina
- Neumyté ovocie, šalát a zelenina (kontaminovanou pôdou)
Práca na záhrade:
- Príjem oocýst z prachu, zeminy a piesku
- Oocysty zostávajú vo vlhkej zemi infekčné po dobu 18 mesiacov!
Medicína:
- Pri transplantácii orgánov, keď sú toxoplazma negatívnemu príjemcovi implantované orgány toxoplazma pozitívneho darcu a tieto sú infikované parazitmi
Mačka:
- Prenos pri čistení mačacej toalety, alebo veľmi úzkym kontaktom počas vylučovacej fázy
Ako sa môžem chrániť pred infekciou?
Potraviny:
- Varenie, prepečenie mäsa, pasterizácia teplotami nad 67 stupňov Celzia ničí toxoplazmy
- Zeleninu a ovocie pred požitím poriadne poumývať
Práca v záhrade
- práca v záhrade by mala byť vykonávaná v rukaviciach, tehotné ženy by mali nosiť rúško aby zabránili oronazálnej infekcii
- Detské pieskoviská by sa mali v čase neprítomnosti detí resp. v noci prikrývať
Mačka:
- Len tzv. sporulované (aktívne) oocysty sú infekčné: aktivácia nastane pri 23 stupňoch Celzia po cca 3 dňoch, pri 11 stupňoch Celzia po cca 21 dňoch
Preto by mala:
- byť denne vykonávaná hygiena mačacej toalety
- byť vykonávaná hygiena mačacej toalety tehotnými ženami v rukaviciach
- keďže je toxoplazma veľmi rezistentná voči dezinfekčným prostriedkom, mala by byť doba pôsobenia minimálne 10 min., alebo by k tomuto účelu mala byť použitá vriaca voda
Zdroj: Laboklin s.r.o.